TAMPEREENMALLI  LIIKENNEPOLITIIKASSA

Tampereen liikennesuunnittelu on perinteellisesti ollut kadoksissa, ja voisi sanoa suoraan, tarkoitushakuisesti. Kaupunkilaisille on nyt lähetetty postia, jossa Tampere.Finland-sovelluksen kautta haetaan tietoa meidän liikkumisestamme. Tutkimukseen suostuvien liikkumista seurataan kännykän avulla, kolmen vuorokauden ajanjaksona.

Mitäköhän tästä hyödymme. Tampereella on virallisesti ollut tavoitteena kaikkien liikkumismuotojen yhdenvertaisuus. Käytännössä me autoilijat olemme joutuneen toteamaan, miten se ”toimii”.

Pirkkalan rajalta linja-autoasemalle johtava väylä on totaalisesti, koko osuudeltaan, otettu ratikkatyömaaksi. Tämän lisäksi kaupungissa on meneillään muitakin katuosuuksia ja rakennustöitä, joilla tehdään haittaa tuon ylevän yhdenvertaisen liikkumisen haittaamiseksi. Paras mahdollinen haitta aikaansaadaan, kun koko rataosuus järjestellään työmaaksi. Pirkkalan puolella Prisman parkkipaikasta suuri osa on kaapattu työmaa-alueeksi. Viimeisenä pisarana on kielletty läpikulkuliikenne eräillä katu osuuksilla. Ratikkatyömaa aiheuttaa haittaa myös jalankulkijoille, pyöräilijöille, pelastustoimelle ja nysseliikenteelle.

Tutkimusten, selvitysten ja asukaspalautteen tavoitteena pitäisi olla suunnittelu- ja päätäntäportaan havahduttaminen huomioimaan kansalaisten mielipiteitä. Härmälässä asukasyhdistykset ovat valittaneet joukkoliikenne pysäkkien huomattavasta harventamisesta ratikkaliikenteen tulon myötä. Tämäkin kansalaismielipide tyrmättiin kaupungin päättäjien toimesta.

Tamperetta mainostetaan matkailuvalttina ja tapahtumien pitopaikkana. Samaan hengenvetoon voitaisiin infota, että tänne ei tarvitse tulla omalla autolla. Kulkeminen keskusta-alueella on maanpäällisen pysäköinnin osalta varsin tehokkaasti rajoitettua ja pysäköinninvalvonnan osalta kriminalisoitua.

Aluesuunnittelun osalta ei huomioida asukkaiden tarpeita. Asukaspysäköintipaikoista, puhumattakaan vieraspaikoista, on huutava pula. Tilanneetta pahentaa erityisesti nykyinen yhdyskuntasuunnittelun trendi, autottomien korttelien rakentaminen. Jokin aika paikallislehdessä oli juttu, jossa todettiin autopaikkojen puutteesta johtuva asuntokaupan haittaaminen. Tämäkö on eduksi kaupunkimme asuttamiselle.

 

 

Loppuyhteenvetona voisi todeta kansalaisten käsittämättömän pitkä pinna, liittyen yhdyskuntasuunnittelumme toteuttamiin haitantekoihin ja laiminlyönteihin.
Käännämme vain toisen poskemme ja otamme vastaan kritiikittömästi mitä meille tarjotaan.

 

 

Päivitetty 06.10.2025.   Kuvat ovat mediasta siepattuja.

Vastaan tarvittaessa vain suomenkielisiin kommentteihin. If necessary, I only respond to comments in Finnish.

 

 

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Fill out this field
Fill out this field
Syötä kelvollinen sähköpostiosoite.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up