IKÄRASISMISTA JA VÄHÄN MUUSTAKIN
Usein kuuluu lausuttavan ”nuoria tarvitaan mukaan aktiivitoimintaan”. Tässä on kyllä ajatusta. Toisaalta, kun tarkemmin ajattelee, päätöksiä tehtäessä tarvitaan asioihin perehtyneisyyttä, kokemusta ja tietoa aiemmista tehdyistä virheratkaisuista. Näin vältytään toivottavasti virheiden uusimiselta.
Päätösten tekeminen vaatii aina harkintaa ja haluankin korostaa meidän ikäihmisten tarvetta päätöstenteossa. On harmillista kun monet ikäihmiset lopettavat liian aikaisin osallistumisensa poliittisissa päätöksenteko prosesseissa. Heillä olisi paljon annettavaa tietotaitoa. Osasyynä poliittisesta toiminnasta luopumiseen saattaa olla kypsyminen suhmurointi, maalittaminen, mitä näilläkin leveysasteilla toisinaan ilmenee. Meidät jaetaan toisinaan poliittisella shakkilaudalla mustiin ja valkoisiin, jota ei voi pitää kovin edistyksellisenä toimintana.
Tuhoisinta on tehdä virheratkaisuja, jotka johtavat kuntalaisia taloudellisesti raskaisiin velvoitteisiin. Toisaalta ratkaisut, jotka johtavat esimerkiksi turvallisuustason alenemiseen liikenteessä tai muussa jokapäiväisessä elämässä, eivät ole toivottavia. Liikenteeseen liittyen, onneksi vältyimme Puutarhakadun liikenteen sotkemisyritykseltä. Arkijärki voitti. Ysitien kunnostamisrahoituksen puutteesta on puhuttu kauan. Kun rahoitusta olisi tulollaan, suunnataan se joustamattomaan raideliikenteeseen. Järkyttävää.
Poliittisten päättäjien tulisi huomioida verovaroja käyttäessään harkinnan ja säästäväisyyden merkitys. Omalla työuralla ei olisi tullut kysymykseenkään esittää taloyhtiöille menoeriä muihin kuin välttämättömiin kohteisiin.
Sinne tänne säntäilevä, ajattelematon, lopputuloksesta piittaamaton, oman äänen kalastelu on ”pentumaista” politiikkaa, eikä sillä ole ikärajaa.
Päivitetty 28.01.2025. Kuvat ovat sieppauksia.
Lähetetty 29.01.2025 Tamperelaiseen, Pirkkalaiseen ja Aamulehteen
Vastaan tarvittaessa vain suomenkielisiin kommentteihin. If necessary, I only respond to comments in Finnish.